Jak działa strona internetowa?

Na pewno korzystacie na co dzień z wielu stron internetowych. Wyszukiwarka, poczta, portal społecznościowy czy w końcu ulubiony serwis informacyjny albo portal tematyczny. Ale czy na pewno wiecie jak działają strony internetowe? Poniżej znajdziecie przegląd wszystkich elementów, które w efekcie końcowym składają się na to, co nazywamy stroną internetową.

Czym jest strona internetowa?

Strona www jest zbiorem osobnych dokumentów tekstowych, grafik, linków, kolorów i stylów formatowania, które finalnie składają się na to, co widzicie w oknie przeglądarki. Każda strona ma też swoją domenę zaczynającą się od trzech liter „www”. Domena strony internetowej mówi przeglądarce, gdzie znajdują się pliki, które ma odczytać.

Czym jest przeglądarka internetowa?

Aby przeglądać zasoby internetu niezbędna jest przeglądarka. To nic innego jak aplikacja, program komputerowy zdolny do pobierania i wyświetlania plików oraz innych komponentów strony internetowej. Do najpopularniejszych przeglądarek szeroko używanych na świecie zalicza się m. in. Google Chrome, Mozilla Firefox czy Safari.

Pierwszy składnik strony internetowej – HTML

Podstawą każdej strony jest HTML. Skrót ten oznacza HyperText Markup Language, co na język polski można przetłumaczyć jako hipertekstowy język znaczników. Co oznacza hipertekstowy? Że można poruszać się za jego pomocą między poszczególnymi plikami. HTML zawiera w sobie instrukcje, które każda przeglądarka rozumie i wyświetla.

W plikach html zakończonych „.html” można zawrzeć tekst, zdjęcia i formatowanie. Dzięki zawartym w nich informacjom przeglądarki wiedzą jak mają wyświetlić stronę www.

Serwery stron internetowych

Aby wyświetlenie danej strony było możliwe, niezbędne jest jej umieszczenie na jakimś serwerze. Serwer to nic innego jak komputer, którego głównym zadaniem jest przechowywanie plików stron www. Serwery przyjmują zapytania od przeglądarek użytkowników i natychmiast na nie odpowiadają. Zapytanie oznacza prośbę o przesłanie plików, które przeglądarka interpretuje i wyświetla na ekranie monitora. W skrócie – przeglądanie stron internetowych to ciągła wymiana informacji między przeglądarką użytkownika a serwerem, na którym umieszczone są pliki.

Choć serwer to komputer, to nie jest to taka sama maszyna jaką dysponujecie w domu. Serwery podłączone są do bardzo szybkich połączeń internetowych, gdyż muszą obsługiwać dziennie niezliczone ilości danych. Wymagają bardzo dużej ilości miejsca na dysku. Popularne strony jak Allegro, Amazon i inne platformy zakupowe dysponują bardzo wielkimi ilościami miejsca na serwerach, niezbędnych do przechowywania plików z opisami, zdjęciami i bazami danych.

Jak to wszystko działa – podsumowanie

Gdy wpisujesz nazwę domeny w przeglądarce, wysyła ona zapytanie do serwera, na którym ulokowane są pliki strony o udostępnienie ich. Jeśli wszystko pójdzie pomyślnie, przeglądarka pobiera pliki i wyświetla je na ekranie monitora.

Autor: Jacek Kondryski, Agencja SEO Media Click.

Autor

Janusz Brand

autor wpisu